Lipowa aleja obroniona! Pomógł konserwator zabytków

luc
28.11.2012 20:42
A A A Drukuj
11

11 (Lipowa aleja wzdłuż ul. Mickiewicza obroniona(Fot. ratujmy-lipy.eu))

Niespodziewany zwrot w sprawie drzew wzdłuż ul. Mickiewicza w Gliwicach. Czterorzędowa aleja lip pozostanie nienaruszona za sprawą urzędników z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Do tej pory Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach stawiał sprawę jasno. Blisko 130 drzewa miało zostać wyciętych pod budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Mickiewicza oraz kilkunastu miejsc postojowych. Dodatkowo urzędnicy uznali, że część lip rosła zbyt blisko jezdni, co zagrażało bezpieczeństwu. Decyzja nie podlegała dyskusji, czy konsultacjom społecznym.

Mieszkańcy dzielnicy nie poddali się. O kontrowersyjnych planach miejskich urzędników poinformowali m.in. śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten po zapoznaniu się z materiałami dotyczącymi powstania alei, otaczającej ją zabudowy oraz przeprowadzonej na miejscu ekspertyzy stanu lip uznał, że całość stanowi cenne dziedzictwo urbanistyczne, które powinno zostać zachowane w niezmienionej formie dla przyszłych pokoleń. Lipy będą wpisane do rejestru zabytków z urzędu. Skomplikowaną procedurę wszczęto wczoraj. WUOZ w Katowicach poinformował już o swojej decyzji ZDM i władze Gliwic.

Czterorzędowa aleja lip stanowi integralną częścią osiedla, które powstało w duchu idei urbanistycznych sięgających końca XIX wieku. Ulica Mickiewicza stanowi główną oś kompozycyjną przedwojennego osiedla Towarzystwa "Gagfah". Wraz z przyległą do niej ul. Sowińskiego tworzy niemal dwukilometrowy odcinek pasa zieleni w formie szpaleru drzew lipowych.

W Gliwicach wreszcie będzie nowoczesny dworzec kolejowy>>

luc, Gazeta.pl Gliwice

Zobacz więcej na temat:

Dodaj swój komentarz:
Autor:
Login / Pseudonim: Hasło:
Komentuj pod pseudonimem jako Gość lub zaloguj się
| Załóż konto
Komentarz: