Nie sprzedawaj alkoholu nieletnim

03.09.2009
A A A Drukuj
Od ponad miesiąca w naszym mieście realizowany jest ogólnopolski "Program Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18!". Celem informacyjno-edukacyjnej akcji jest zapobieganie dostępowi młodych ludzi do wyrobów tytoniowych  i alkoholowych w punktach sprzedaży oraz zwiększenie świadomości i odpowiedzialności osób handlujących. Wczoraj jednak strażnicy miejscy zatrzymali właścicielkę sklepu, która złamała prawo.
Około godziny 14.00 funkcjonariusze Straży Miejskiej ustalili, że 49-letnia właścicielka sklepu spożywczego, usytuowanego w centrum Gliwic, sprzedała dwóm 15-latkom alkohol.

Sprawę przejęła Policja. O zdarzeniu zostanie powiadomiony Sąd Rodzinny. Chłopcy zostali przekazani rodzicom. Właścicielce sklepu grozi kara grzywny do 5 tys. zł oraz utrata koncesji.

Strażnicy miejscy codziennie sprawdzają sklepy i kioski, w których można kupić wyroby tytoniowe i alkoholowe. Proszą sprzedawców o wypełnienie specjalnego testu sprawdzającego znajomość zasad handlu. Dla tych, którzy będą wiedzieli m.in., ile trzeba mieć lat, żeby legalnie kupić papierosy, czy sprzedawca ma prawo sprawdzać dokumenty tożsamości, kogo można ukarać za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim, przewidziano "dyplomy odpowiedzialnego sprzedawcy".

Zaś ci mniej zorientowani w temacie dostają mandat-pocztówkę. Odwiedzając punkty handlowe, funkcjonariusze zostawiają sprzedawcom materiały informacyjne (ulotki, naklejki). Dodatkowo szkolą ich w zakresie obowiązujących przepisów oraz asertywnego odmawiania sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

List otwarty do gliwickich sprzedawców wystosował prezydent miasta. "Zwracam się do Państwa z apelem, aby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jak najczęściej korzystać z przysługujących praw do kontroli wieku klientów. Takie postępowanie pozwolą uniknąć Wam grzywny, a profilaktyczne działania przyczynią się do zwiększenia odpowiedzialności za zdrowie gliwickiej młodzieży. Głęboko wierzę, że nie pozostaną Państwo obojętni na mój apel, a w Gliwicach będzie coraz więcej odpowiedzialnych sprzedawców" - pisze Zygmunt Frankiewicz.

Sprzedawco:

- sprawdzaj wiek młodej osoby, która chce kupić wyroby tytoniowe

- masz prawo poprosić o dokument potwierdzający pełnoletność

- nie sprzedawaj wyrobów tytoniowych młodej osobie, która odmawia okazania dokumentu potwierdzającego pełnoletność

- pamiętaj - za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim grozi grzywna

UM Gliwice/ KMP Gliwice/ gliwice.gazeta.pl

Zobacz więcej na temat:

Dodaj swój komentarz:
Autor:
Login / Pseudonim: Hasło:
Komentuj pod pseudonimem jako Gość lub zaloguj się
| Załóż konto
Komentarz: